Toplumsal Duyarlılıkta Otizm

 

PERGİP (PERPA Genç İş İnsanları Platformu) ve ÖÇED (Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği)’nin düzenlediği “Toplumsal Duyarlılıkta Otizm Semineri”ne davetlisiniz.

Toplumsal Duyarlılıkta Otizm

Konuşmacılar:

Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Parin Yakupyan

Psikolog Türker Omcacıoğlu

 

Tarih: 27 Kasım 2018 Salı

Saat: 12:30 – 14:00

Yer: PERPA B Blok Toplantı Salonu 13. Kat No: 2278

 

Sponsor: Eksen Organizasyon Hizmetleri

PERPA A ve B Blok yönetimlerinin katkılarıyla

Otizm Nedir

Otizm, İçeyöneliklik; toplumsal etkileşmelerden, gerçeklerden kaçarak, gerçekle ilgisi bulunmayan bir düşünce evreni içinde yaşama özelliği. Otizm iletişim ve sosyal gelişim alanlarındaki kısıtlılıkla seyreden ve çocuğun gelişimini önemli derecede olumsuz etkileyen bir bozukluktur.

Otizmin Belirtileri

Otistik çocuklarda normalden sapan davranışlar 4 grupta toplanır. Devamı

Otizmin Nedenleri

Otizmin nedenleri konusunda kalıtımsal etkiler üzerinde önemle durulmaktadır. Otizmi olan çocukların kardeşlerinin de otizm tanısı alma yüzdelerinin %3-6 arasında oranlara ulaştığı belirtilmektedir. Devamı

Parin Yakupyan

Parin Yakupyan

Parin Yakupyan İstanbul doğumludur. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun olmuştur. 1988-2005 yılları arasında tekstil sektöründe finans ve muhasebe bölümlerinde yöneticilik yapmıştır. 2000 yılında doğan ikiz bebekleri kendisine yepyeni bir dünyanın kapılarını açmış ve anneliğin çok farklı ama bir o kadar da kutsal şeklini yaşamaya başlamıştır.

İkizlerden birine 2002 yılında konan otizm tanısıyla tüm ailelerin geçtiği süreçlerden geçmiştir. Şaşkınlık ve reddetme döneminden sonra yapılması gereken çok şeyin olduğunu fark ederek, tüm profesyonel ve sosyal yaşamını yeniden gözden geçirmiştir. Tanıyı aldıktan 5 yıl sonra sektördeki eksiklikleri görerek, oğlunun eğitimcisi Selim Parlak ve eşi Dr. Garbis Yakupyan ile birlikte hem oğluna daha faydalı olmak, hem de tüm çocuklara daha iyi hizmet sunmak için Algı Eğitim Öğretim Hizmetleri Tic. Ltd. Şti.’ ni kurmuşlardır.

Şu an bu merkezde yöneticilik yapmaktadır. Merkeze gelen ve görüştüğü tüm ailelere en doğru bilgileri verebilmek için çeşitli eğitim, seminer ve kongrelere katılmaktadır. ABA alanında İngiltere’den gelen ABA Uzmanı Nicola Stanley’den ABA uygulamaları konulu eğitimi almıştır. Son olarak da ABA Uzmanı Nükte Altıkulaç’ın verdiği 5 modülden oluşan 40 saatlik eğitim seminerlerine katılmış ve ABA terapisi eğitim sertifikasını almaya hak kazanmıştır. 2002 yılından bu yana, uzun bir maratonda koşmakta olan bir anne ve bir profesyonel olarak çocukların en büyük gelişimlerinin erken tanı ve yoğun eğitim ile başarıldığına inanmaktadır.

Türker Omcacıoğlu

Psikolog

 

Lisans eğitimini İstanbul Aydın Üniversitesi, Psikoloji bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitiminin ardından özel 

eğitim, psikoterapi merkezleri ve insan kaynakları departmanlarında staj sürecini tamamlamıştır.

Imago Çift Terapisi eğitimi almıştır ve özel bir psikoterapi merkezinde çift olarak başvuran danışanları ile bu terapi yöntemini uygulamıştır. Bu sürece eş zamanlı olarak evlilik ve aile terapileri çalışmaları yürüten özel bir psikoterapi merkezinin Nişantaşı şube müdürlüğünü yürütmüştür.

Üç yıl boyunca özel bir psikolojik danışmanlık merkezinde yetişkin danışanlarına psikolojik destek sunmuştur. Düzenlenen mesleki eğitimlerde eğitimci olarak yer almıştır.

Endüstriyel Psikoloji, mesleki ilgi ve çalışma alanları arasındadır. Özel firmalara yarı zamanlı olarak danışmanlık vermektedir. Firmaların kurumsal işleyişlerini psikolojik açıdan değerlendirmekte ve düzenlemektedir.

Algı Özel Eğitim Merkezi bünyesinde yeni gelen öğrencilerin değerlendirilmesi ve ailelere psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

OTİZM