• Kartal
  • türkiye hastanesi reklam
  • BİZİM HESAP
  • Şenay Emlak

Mustafa Kemal Atatürk'ü Andık

Mustafa Kemal Atatürk'ü andıkCumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü andık

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 80. yılında Perpa’da özlem ve minnetle anıldı.

Perpa A ve B Blok yönetimleri, çalışanlar ve Perpalılar 10 Kasım 2018 Cumartesi Günü saat 08:55’de Perpa Atatürk büstü önünde toplandılar.

Açılış konuşmasının ardından Atatürk anıtına çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Perpa A Blok Yönetimi adına Başkan Hasan Sezgin, Perpa B Blok Yönetimi adına Başkan Hacı Demir Atatürk büstüne çelenk bıraktılar.

Mustafa Kemal Atatürk'ü Andık

Saat 09:05’de Perpalılar Mustafa Kemal Atatürk’e  saygı ve şükranlarını sunmak için saygı duruşunda bulundu. Ardından İstiklal Marşı’na geçildi.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk için Perpa A Blok başkanı Hasan Sezgin, B Blok başkanı Hacı Demir birer konuşma yaptılar.

 

Perpa A Blok başkanı Hasan Sezgin’in Mustafa Kemal Atatürk anma konuşması

Değerli Konuklar,

Sevgili Perpalılar,

Hoş geldiniz,

Bugün burada, Ulusumuzun kurtarıcısı, laik, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, eşsiz devlet adamı Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80.yıl dönümü nedeniyle toplanmış bulunmaktayız.

Bu nedenle, başta Atatürk olmak üzere vatan uğruna can veren bütün şehitlerimize Tanrıdan rahmet diliyor, Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu güzel vatan için Türk Milleti sizi daima minnetle anacaktır. Asla unutmayacaktır.

Değerli Konuklar,

Atatürk’ü, nasıl anlatsam size, bugün nerden başlasam diye çok düşündüm, kolay mı öyle Atatürk’ü anlatmak.

Atatürk’ün hayatını ve kişisel niteliklerini sıralayacak olursak; Mustafa Kemal Atatürk, Vatanına ve milletine çok yüce duygularla bağlı, Vatan müdafaasını her şeyin üstünde tutan, ulus sevgisi kıyaslanmayacak bir tutku derecesinde olan, hayattayken ve ölümünden sonra da maddi ve manevi tüm varlığını çok sevdiği Türk milletine adamış bir devlet adamı ve  başkomutan dı.

Bugün burada bu daracık zamanda Atatürk’ü anlatmanın imkanı yoktur elbette. Şurası bir gerçektir ki hakkında binlerce kitap yazılan; sayısız araştırmalara, makalelere konu olan Atatürk’ü ve onun muazzam kişiliğini bütün yönleriyle anlatamayız. Atatürk’ü anlatmak zor ve uzmanlık isteyen bir iştir; çünkü o yeryüzüne bir insan olarak gelmiş, bir cihan olarak gitmiştir.

 

Hepinizin bildiği gibi

Dünyanın en saygın ve güvenilir yardım kuruluşu olan, Unesco, tarihinde ilk kez bir yıla devlet adamı ismi vererek kutladı.1981 yılında ATAMIZIN doğumunun 100.yılı münasebetiyle, bütün dünya da Atatürk yılı olarak ilan edildi. 152 ülke delegesi oy kullandı. Bu karar oybirliği ile alındı.  Tarihinde ilk kez negatif ve çekimser oy kullanmadan bütün üyeler bir metne imza atmıştır. Teklif, Macaristan delegesinden gelmiştir.

Alınan kararın altında aynen şunlar yazıyor;

ATATÜRK,

  • Uluslararası anlayış, İşbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi. 
  • Olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkılapçı.
  • Sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder.
  • İnsan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı gözetmeyen eşi olmayan devlet adamı.
  • TÜRKİYE CUMHURİYET’ nin,  KURUCUSU.

Sevgili Perpalılar, 

MUTLUYUM, Ulu önder Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde bağımsız bir ülkenin özgür vatandaşıyım.

GURURLUYUM, İşgal yıllarında 7 yıl askerlik yapmış gazi madalyası ile onurlandırılmış bir dedenin torunuyum ve Atatürk’ü görmüş, ona dokunmuş bir babanın oğluyum.

 

 

 

Sevgili Perpalılar,

Atatürk sadece dostlarının değil düşmanlarının saygısını kazanmış bilge bir liderdir. Ama ne yazık ki bizim çok, bilmiş cahiller, Atatürk’ü asla anlamadılar ya da anlamak istemediler. 

Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde bağımsız bir ülkede yaşama hakkına kavuşmuş, saraya kul olmaktan kurtarılıp, birey olma hakkı ile birlikte bir kimliğe ve soy isime sahip olanlar; çeşitli şekilde yalan yanlış, iftira niteliğinde ithamlarla, Atatürk ve silah arkadaşlarını itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Sebep çok basit bunu yapanlar bağımsızlığa karşı manda olmayı veya her hangi bir devlete sömürge olmayı savunanlar, bu yapılanlar en basit deyim ile ayıptır, yazıktır, vefasızlıktır. Dinimize göre, günahtır ya, vebali ağırdır.

Oysa bu millet şunu biliyor mu?

Evet milletimiz şunu bilmeli! Bugün yaşadığımız gezegenin en doğusunda ilk sabah ezanının okunduğu camii (Japonya’da) Mustafa Kemal Atatürk tarafında yaptırıldı. Bugün bu topraklarda herkes özgür şekilde ibadet edebiliyorsa, Ezan okunuyorsa, Atatürk ve silah arkadaşları sayesindedir.

Sevgili Dostlar,

Unutmayın, kurtarıcısına ihanet eden her ülke, her millet parçalanarak yok olmaya mahkumdur.

 

Sevgili Perpalılar,

Aramızdan ayrılışının 80. Yılında, Türk ulusunun yüreğinde ölümsüzleşen ATAMIZI sevgi ve saygıyla anıyor, yüksek hatırası önünde eğiliyor ve şükranlarımı sunuyorum.

Ruhun şad olsun ATAM, sen olmasan biz olmazdık.