• Doğuş Yangın Güvenlik
 • Sprinkler Yangın Söndürme Sistemi
 • Kablo
 • Kılavuz Sigorta
 • NAYY Kablo
 • Şenay Emlak
 • Klima Kanalı
 • Elektrik Malzeme Fiyatları
 • Günün Yemekleri Günün Menüsü
 • Sıva Üstü Linear Armatürler
 • Dostlar Elektrik
Haberler

Atamızın aramızdan ayrılışının 84. yılını PERPA'da andık..

Cumhuriyetimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün, aramızdan ayrılışının 84. yılında Perpa Ticaret Merkezi’nde anma töreni düzenlendi. Anma törenine, Perpa Ticaret Merkezi A Blok Yönetim Kurulu  Başkanı Hasan Sezgin, Perpa B Blok Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Demir,  Perpa A Blok Yönetim Kurulu Üyeleri, Perpa B Blok Yönetim Kurulu Üyeleri, Çalışanlar ve Perpalılar katıldı. 

Anma Töreni, Anı SAĞNAK tarafından sunuldun.

Çelenklerin konulmasıyla başlayan anma töreni, 09:05 geçe siren, saygı duruşu ve istiklal marşı ile devam etti.

 

 

Tören, A Blok Yönetim Kurulu Başkanı Hasan SEZGİN'in konuşması ile son buldu.

 

A Blok Yönetim Kurulu Başkanı Hasan SEZGİN'İn konuşması ;

Değerli Konuklar,

Sevgili Perpalılar,

Hoş geldiniz,

Bugün burada, ulusumuzun kurtarıcısı, laik, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, eşsiz devlet adamı Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 84.yıl dönümü nedeniyle toplanmış bulunmaktayız.

Bu nedenle, başta Atatürk olmak üzere vatan uğruna can veren bütün şehitlerimize Tanrıdan rahmet diliyor, Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu güzel vatan için Türk Milleti sizi daima minnetle anacaktır. Asla unutmayacaktır.

Değerli Konuklar,

Atatürk’ü, nasıl anlatsam size, bugün nerden başlasam diye çok düşündüm, kolay mı öyle Atatürk’ü anlatmak.

Atatürk’ün hayatını ve kişisel niteliklerini sıralayacak olursak; Mustafa Kemal Atatürk, Vatanına ve milletine çok yüce duygularla bağlı, Vatan müdafaasını her şeyin üstünde tutan, ulus sevgisi hiç kimse ile kıyaslanmayacak kadar büyük. Vatanına ve Milletine tutku derecesinde bağlı, bir başkomutandı.

Doksan küsur sene önce, tenis maçı izlerken fotoğrafı var. Yüzerken fotoğrafı var. Sahilde kumda otururken, kürek çekerken, at binerken, konser izlerken, zeybek oynarken , dans ederken fotoğrafı var.  Salıncakta çocuk gibi gülerek sallanırken bile fotoğrafı var. O dönem giydiği kıyafetlerine, ayakkabılarına bakıyorsun, sanırsın ömrünü cephede geçirmiş bir komutan değil de dünya moda ikonu.

Ömrünü, emeğini, aklını, sevgisini milletine verdiği gibi, tüm malını mülkünü de milletine bağışlamış bir Atamız var.

 

Atatürk isim değildir. Onun ismi Mustafa Kemal’dir.

Atatürk ilimdir. Atatürk bilimdir. Atatürk akıldır. Atatürk gelecektir. Atatürk barıştır. Atatürk gençliktir. Yüz yıllar sonrasını ön görebilmektir. Atatürk Cumhuriyet’tir. Atatürk Türkiye’dir. İşte bu nedenle de 20. yüzyıldan 21. yüzyıla fikirleri ve eserleriyle değeri giderek artan Çağdaş dünyanın en önemli kurucu önderine yapılan her türlü saygısızlığa, tarih isyan eder. Akıl isyan eder. Vicdan isyan eder. Milletin vicdanlı her ferdi isyan eder. Etmelidir de.

Hepinizin bildiği gibi,

Dünyanın en saygın ve güvenilir yardım kuruluşu olan, Unesco, tarihinde ilk kez bir yıla devlet adamı ismi vererek kutladı. ATAMIZIN doğumunun 100.yılı münasebetiyle, 1981 yılı bütün dünya da Atatürk yılı olarak ilan edildi. 152 ülke delegesi oy kullandı. Bu karar oybirliği ile alındı.  Tarihinde ilk kez negatif ve çekimser oy kullanmadan bütün üyeler bir metne imza atmıştır. Teklif, Macaristan delegesinden gelmiştir.

Alınan kararın altında aynen şunlar yazıyor;

ATATÜRK,

 • Uluslararası anlayış, İşbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi.

 • Olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkılapçı.

 • Sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder.

 • İnsan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı gözetmeyen eşi olmayan devlet adamı.

 • TÜRKİYE CUMHURİYET’ nin,  KURUCUSU.

Bakın, Fidel Castro ne demiş…

Atatürk bir yıldızdı, kaydı tesadüfen ülkenize düştü… Bu nedenle çok şanslısınız… Yıllarca onu örnek almaya çalıştım, maalesef çeyreği kadar olamadım. Atatürk olmak zor bir şeymiş… O ölümünden sonra bile ülkesini yöneten tek liderdir… Ne yazık ki ülkenizde hala onu anlamayan bir ( cahil )halk kitlesi var…

Unutmayın, kurtarıcısına ihanet eden her ülke, her millet parçalanarak yok olmaya mahkumdur.

Sevgili Perpalılar,

Atatürk sadece dostlarının değil düşmanlarının saygısını kazanmış bilge bir liderdir. Ama ne yazık ki bizim çok bilmiş cahiller, Atatürk’ü asla anlamadılar ya da anlamak istemediler.

Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde bağımsız bir ülkede yaşama hakkına kavuşmuş, saraya kul olmaktan kurtarılıp, birey olma hakkı ile birlikte bir kimliğe ve soy isime sahip olanlar; çeşitli şekilde yalan yanlış, iftira niteliğinde ithamlarla, Atatürk ve silah arkadaşlarını itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Sebep çok basit bunu yapanlar bağımsızlığa karşı manda olmayı veya her hangi bir devlete sömürge olmayı savunanlardır. Kuvayi  milliye’ cilerin  katli vaciptir diyenlerin torunlarıdır. Bu yapılanlar en basit deyim ile ayıptır, yazıktır, vefasızlıktır. Dinimize göre, günahtır ya, vebali ağırdır.

Oysa bu millet şunu biliyor mu?

Milletimiz şunu bilmeli! Bugün yaşadığımız gezegenin dünyanın en doğusunda ilk sabah ezanının okunduğu camii (Japonya’da) Mustafa Kemal Atatürk tarafında yaptırıldı. Bugün bu topraklarda herkes özgür şekilde ibadet edebiliyorsa, Ezan okunuyorsa, Atatürk ve silah arkadaşları sayesindedir.

Sevgili Perpalılar,

MUTLUYUM, Ulu önder Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde bağımsız bir ülkenin özgür vatandaşıyım.

GURURLUYUM, İşgal yıllarında 7 yıl askerlik yapmış gazi madalyası ile onurlandırılmış bir dedenin torunuyum ve Atatürk’ü görmüş, ona dokunmuş bir babanın oğluyum.

Aramızdan ayrılışının 84. Yılında, Türk ulusunun yüreğinde ölümsüzleşen ATAMIZI sevgi ve saygıyla anıyor, yüksek hatırası önünde eğiliyor ve şükranlarımı sunuyorum.

Ruhun şad olsun ATAM, sen olmasan biz olmazdık.